Zahraniční host

AGATHE JERIE

Narodila se v Bernu a studovala u Evy Zurbrügg, asistentky profesora M. Rostala. Diplom získala v roce 1974 na Hudební akademii v Bernu. Poté odešla do Prahy, kde studovala u profesora Ivana Strause na Akademii múzických umění v Praze. Absolvovala mistrovské kurzy u Riccarda Odnoposoffa a Wolfganga Schneiderhahna. Poté studovala v Basileji u Hansheinze Schneebergera. Získala několik cen Nadace Kiefera Hablitzela, hrála jako sólistka a komorní hráčka ve Švýcarsku i v zahraničí. Jako matce čtyř dětí pro ni začala být metoda hudební výuky čím dál důležitější, a tak absolvovala komplexní Suzukiho školení v Německu a stala se také školitelkou učitelů, což jí umožňuje školit nové učitele této metody. Nyní vyučuje ve Švýcarsku, vedla kurzy v Německu, Maďarsku, Itálii a na Kubě. V letech 1996-2005 vedla také letní Mezinárodní orchestrální akademii v České republice. V současné době vede International Summerschool v Interlakenu, hudební soustředění pro děti a mládež studující hru na nástroj Suzukiho metodou (housle, kytara, violoncello). Kromě toho zde probíhají také kurzy pro učitele. Se svou Suzuki skupinou vystupuje ve Švýcarsku, ale i v zahraničí.

Ninja Jakobsson

Ninja začala s houslemi jako pětiletá v hudební škole ve Finsku. Jako 14tiletá pak byla přijata jako první Finka do londýnské hudební školy The Purcell, kde strávila studiem rok. V roce 1999 Ninja pokračovala ve studiu také v České republice, konkrétně na Konzervatoři v Českých Budějovicích pod vedením paní profesorky Tuuly Sivula - Vackové. Svá studia pak dokončila zpět ve Finsku, na škole Novia v Pietarsaari. Ninja se během studií účastnila mnoha soutěží, jako například Kociánová soutěž v Nové Pace, nebo Beethovenův Hradec. Hrála jako sólistka s několika orchestry a vystupovala také jako koncertní mistr. Momentálně učí na hudební škole ve Vaasa ve Finsku a je Suzuki pedagogem 2. stupně.

Ivana Ondrušková

Mgr. Ivana Ondrušková vystudovala hudební pedagogiku na Univerzitě M. Bela v Banské Bystrici, učí na ZUŠ M. Hemerkové v Košicích hru na housle a souborovou hru. Suzuki děti viděla poprvé hrát na koncertě v Praze a byl to pro ni úžasný zážitek. Od té doby hledala Ivana intenzivně na internetu informace o této metodě. V roce 2018 se přihlásila do kurzu k paní Agathe Jerie v Praze. Má ukončený level 3 a metodou Suzuki učí také děti v mezinárodní škole Splash Košice. Ve volném čase ráda čte, lyžuje a miluje divadlo. Ivana má již dvě dospělé děti.

housle

JANA HRABAŇOVÁ

Jana Hrabaňová vystudovala Akademii múzických umění v Praze. Během studií se stala spoluzakladatelkou Škampova kvarteta, ve kterém jako sekundista působila téměř dvacet let. Poté se soustředila na pedagogickou činnost a když v roce 2012 navštívila koncert švýcarských Suzuki houslistů ze třídy Agathe Jerie, vystoupení ji natolik učarovalo, že se rozhodla rozšířit tuto metodu i v ČR. V letech 2013-2017 získala ve Švýcarsku oprávnění k výuce všech pěti úrovní podle Suzuki Violin Method a ještě týž rok spoluzaložila s  Martinou Pudelovou Českou Suzuki asociaci, která je platformou pro učitele, rodiče i žáky, kteří mají podobnou představu o výuce dětí na hudební nástroj.

S. Suzuki: „Where love is deep, much will be accomplished.“

Martina Pudelová

Martina Pudelová studovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a na Univerzitě Palackého v Olomouci. Se Suzukiho metodou se poprvé naživo setkala během ročního studijního pobytu v USA. Překvapeně pozorovala své spolužáky houslisty, kteří ač housle často nebyly jejich hlavním oborem, měli vynikající techniku. Navíc se neuvěřitelně rychle učili nové skladby a hráli je zpaměti. Většina z nich začala v mládí s houslemi podle Suzuki. Martina Pudelová poté navštívila několik náslechů na hodinách Suzuki houslí a violy a byla touto metodou nadšená. Po příjezdu do ČR se setkala s Janu Hrabaňovou a přijela se za ní podívat do Prahy na její lekce. Zanedlouho poté odjela za Agathe Jerie do Švýcarska na kurz houslí a v roce 2017 založily s Janou Hrabaňovou Českou Suzuki asociaci. Martina Pudelová je také lektorkou Suzuki Early Childhood Education pro děti od 0-3 let.

“Kromě litrů vypitého kafe mě neskutečně energeticky nabíjí právě práce s dětmi.”

ANNA DOLEČKOVÁ

Anna studovala na konzervatořích napříč Českou republikou. Dlouhodobě žila na Guadeloupe, ve Francii a na Haiti. Od roku 2016 spolupracuje s Gymnáziem a Hudební školou HMP, ZUŠ na několika projektech. V roce 2017 se poprvé setkala se Suzuki metodou na workshopu v Praze na Dobešce a velmi jí to zaujalo. V letech 2019 až 2021 absolvovala u Agathe Jerie první a druhou úroveň Suzuki Violin Method, a to za podpory a sdílení zkušeností Jany Hrabaňové. Od roku 2019 vyučuje touto metodou na Dobešce.

Jiří Sládek

Jiří Sládek je absolvent Konzervatoře v Kroměříži. Začínal jako člen Zlínské filharmonie a v letech 1993 – 1999 působil v Mezinárodním symfonickém orchestru v Káhiře. V letech 2000 – 2003 se věnoval také lidové hudbě jako člen Českého souboru písní a tanců. V současné době, vedle pedagogické činnosti, působí v různých komorních uskupení a je stálým členem Big bandu Melody Makers Ondřeje Havelky.

Sára Zemenová

Sára Zemanová je studentkou Akademie Múzických umění v Praze u MgA. Pavla Kudeláska, zároveň je aktivní hráčkou v souboru Barocco sempre giovane a vedle péče o svoji desetiměsíční dcerku se věnuje učení několika mladých houslistů. K metodě vzdělávání podle S. Suzukiho se dostala téměř náhodou, ale o to víc je nadšená absolventka 2. úrovně kurzu, který dokončila v roce 2021.

LENKA MACHÁČKOVÁ

Lenka studovala učitelství na PdF MU v Brně a na FF tamtéž hru na barokní housle. Se Suzukiho metodou se seznámila v Norsku v rámci návštěvy umělecké školy v Bergenu a naprosto ji uchvátila. Od té doby hledala možnost, kde se naučit takto učit až našla skvělou Janu Hrabaňovou a Suzuki Studio v Praze. Má ukončený 2. level a s nadšením předává tuto metodu svým žákům, jejich rodičům a přátelům. Nejmladšímu žáčkovi je 3, 5 roku a nejstaršímu 82 let. Na ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem působí jako učitelka hry na housle a violoncello a současně jako zástupkyně ředitele. Při ZUŠ vede již 20 let Smyčcový orchestr N. Kyjovského, dále hraje ve smyčcovém kvartetu Cappella allegra a zpívá v Komorním sboru Alter ego. Jako dobrovolník vede také kurzy muzikoterapie v sociálních zařízeních v okolí. V současné době je kromě hudby její největší láskou dvouletý vnuk Martínek, který miluje hru na housle, takže - uvidíme.

"Hudba je modlitbou, modlitba je léčením, léčení znamená dávat, dávat znamená žít, žít znamená dělat hudbu." (Hopiové)

Agnieszka Ściążko-Krejbich

Vystudovala magisterské studium v oboru Hra na housle na Hudební akademii ve Vratislavi (Polsko), předtím studovala také v Londýně a Praze. V roce 2015 vyhrála konkurz do European Union Youth Orchestra. V ČR působila v Plzeňské filharmonii a také byla členem Orchestrální akademie PKF Prague Philharmonia. V roce 2021 absolvovala 1. úroveň kurzu Suzukiho metody u Agathe Jerie, nyní pokračuje u Anny Podhajské.

Lucia Fulka Kopsová

Lucia Fulka Kopsová studovala na bratislavské konzervatoři nejprve jako mimořádná žákyně, poté jako řádná posluchačka ve třídě Doc. Mgr. art Márie Karlíkové, ArtD. Od r. 2005 pokračovala ve studiu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V roce 2010 pod vedením prof. MgA. Františka Novotného úspěšně ukončila magisterské studium. Absolvovala řadu mistrovských kurzů, např. u J. Pazdery, V. Hudečka, F. Novotného, F. Töröka, J. Čižmaroviče, B. Kotmela, E. Perényi, S. Yarosheviche, B. Matouška, M. Grabarczyka, E. Zienkowského a P. Šporcla.
Již jako studentka konzervatoře dosáhla řady soutěžních úspěchů. V roce 2000 získala 1. cenu na Mezinárodní soutěži Dolný Kubín, v roce 2001 čestné uznání na Kocianově houslové soutěži a o dva roky později se stala vítězkou Mezinárodní houslové soutěže Josefa Muziky v Nové Pace. Jako posluchačka JAMU obdržela v roce 2006 2. cenu na Mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec, v roce 2007 na Mezinárodní soutěži L. Janáčka 2. cenu a „Cenu za nejlepší interpretaci houslového koncertu A. Dvořáka“ a v roce 2009 3. cenu na Mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec. V roce 2013 získala 2. cenu na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů. V dubnu 2006 se zúčastnila projektu Evropského mládežnického komorního orchestru v rakouském Grazu, který vedl člen Vídeňské filharmonie, houslista René Staar. V létě 2006 absolvovala turné po státech Evropské unie jako členka Mládežnického orchestru EU, který dirigoval Vladimír Ashkenazy a Andrej Boreyko. Spolupracovala s Komorním sborem konzervatoře v Bratislavě, se kterým absolvovala turné po USA. Uskutečnila nahrávky pro SRo (záznam z koncertů ze Slovenského rozhlasu, nahrávky pro soutěž New Talent), ČT (Terra Musica), Český rozhlas Vltava a Proglas. Od roku 2007 působí v komorním Duu Teres s kytaristou Tomášem Hoňkem. Od roku 2011 je členkou orchestru PKF – Prague Philharmonia, od roku 2013 členkou uskupení Trio Clavio.

Petra Ščevková

Petra Ščevková hraje na barokní housle. Obdivuje svobodnou výchovu dětí. Suzuki metodu dělá hlavně kvůli její filozofii kultivovat své hudební schopnosti a tak se stát lepším a šťastnějším člověkem.

Adéla Štajnochrová

Adéla je absolventka pražské AMU a Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Nejraději se věnuje komorní hudbě (Škampovo kvarteto a Kvarteto Martinů) a s velkou radostí se zabývá interpretací barokní hudby (Collegoum 1704). Se Suzukiho metodou se seznámila na tom nejlepším místě a to ve třídě Jany Hrabaňové, která láskyplně a s trpělivostí vede houslovým životem i její už třetí Štajnochře. Čtvrté si vybralo kytaru a bude z něj drsný rocker.

violoncello

Zuzana Adorján

Zuzana Adorján hraje na violoncello od šesti let. Vystudovala Gymnázium Jana Nerudy – studium s hudebním zaměřením – ve třídě profesorů Škampových a poté Pražskou konzervatoř a Akademii Múzických Umění v Praze ve třídě prof. M. Petráše. Na studijním pobytu v Drážďanech na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber studovala ve třídě prof. M. Bräutigama. Několik let působila jako vedoucí violoncellové skupiny v Českém Studentském Orchestru (mj. na festivalu Young Euro Classic v Berlíně) a poté se na sezónu 2011/12 stala členkou Orchestrální Akademie PKF – Prague Philharmonia. Zúčastnila se mistrovských interpretačních kurzů např. u Jiřího Bárty (violoncello) či M. Lapšanského (komorní hudba). Od roku 2007 vyučuje hru na violoncello na ZUŠ A. Voborského v Praze 4 a od roku 2022 i na ZUŠ Popelka v Praze 5. V několika komorních ansámblech se věnuje hudbě různých slohových období. V letech 2008 - 2018 byla členkou kapely Martin Písařík & Akustik, se kterou vydali CD vlastních písní.

Dineke Štěrbová Pel

Dineke hraje na violoncello od svých šesti let. Své hudební vzdělání získala v dětství v Nizozemsku, kde navštěvovala soukromé hodiny violoncella u Marianne Vrijland (Suzuki lektorka violoncella) a klavíru u Grietje Meter (Suzuki lektorka) a Huuba de Leeuw (Suzuki lektor klavíru). Protože vyrůstala v hudební rodině, kde je společné muzicírování hodnotou, aktivně hraje na violoncello v různých orchestrech a komorních souborech. Ráda také zpívá ve sborech. Je častou návštěvnicí koncertů a oddanou posluchačkou hudby. Dineke je profesně vzdělána jako lingvistka, soudní překladatelka a tlumočnice a vždy ji fascinovala podobnost mezi osvojováním jazyka a hudebním vzděláním. Její vztah k Suzukiho metodě se prohloubill, když doprovázela své dvě dcery na cestě k hudebnímu vzdělání, starší na klavír a mladší na housle (u Martiny Pudelové). Po inspirativním setkání s Rubenem Riverou (školitelem učitelů hry na violoncello podle Suzuki) během Mezinárodní letní školy Suzuki ve švýcarském Interlakenu se Dineke úspěšně přihlásila do kurzu pro učitele hry na violoncello 1. stupně Suzuki v Bruselu, který absolvuje v červenci 2024. V Olomouci zahájila vlastní praxi učitelky hry na violoncello.

flétna

MARKÉTA STIVÍNOVÁ

Markéta se narodila v roce 1971 v Praze. Je dcerou flétnisty, multiinstrumentalisty a skladatele Jiřího Stivína, a vyrůstala v mimořádně hudebním prostředí. Již od dob studií na konzervatoři se aktivně věnuje výuce hry na flétnu. Suzuki metoda jí oslovila a hledá rodiny nadšené pro tuto metodu. Suzuki učitelkou příčné flétny je od roku 2018, má ukončený 2. level. Účastnila se Suzuki flétnových Workshopů v Bamberku a Aachenu. Pracuje s profesorkou, kterou je uznávaná, holandská, Suzuki flétnistka Karen Lavie. Celá Markétina rodina má pozitivní vztah k této metodě, její muž je učitelem Suzuki metody na housle a její 3 děti touto metodou také procházejí, učí je úžasná Jana Hrabaňová.

klavírní doprovod

Petra Matějová

Jako klavíristka doprovází studenty houslové Suzuki školy už téměř 10 let. V posledních šesti letech poznává Suzuki medotu také skrze výuku svých dvou synů, kteří jsou žáky Jany Hrabaňové. Ve svém profesním životě se věnuje nejvíce hudbě přelomu 18. a 19. století a tzv. historicky poučené interpretaci, hraje na kladívkový klavír (fortepiano, pianoforte, hammerklavier) - tedy klavír v jeho různých historických podobách. Je členkou Tria Unitas a spolupracuje s dalšími soubory. Natočila několik sólových CD a množství rozhlasových snímků, vyučuje kladívkový klavír na Hudební Akademii v Krakově. Vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a AMU, a kladívkový klavír na Pařížské konzervatoři, kde také ve stejném tématu ve spolupráci se Sorbonnou a JAMU získala v r. 2014 doktorát.

sbor

Vít Novotný

Vít Novotný se narodil v roce 1982 v Praze, kde se později odehrávala i jeho hudební průprava. V dětství se úspěšně vyhýbal systematické výuce na ZUŠ a k hlubšímu zájmu o hudbu našel cestu až díky skladateli Jakubu Nygrýnovi, ke kterému coby pubescent docházel na soukromé hodiny klavíru a harmonie. Blízký a trvalý vztah ke sborovému zpěvu získal díky Haně Vašátkové, sbormistryni dětského pěveckého sboru Klíček, jehož byl Vít Novotný členem.
Jako absolvent Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v oborech Anglický jazyk, Hudební výchova a Sbormistrovství těmto oborům zůstal věrný i po ukončení studia: angličtině a hudební výchově se věnuje v roli učitele na střední i vysoké škole a působí jako lektor při České filharmonii. Jako sbormistr má za sebou zhruba dvacetileté zkušenosti s komorními smíšenými sbory Imbus, OktOpus a Omnibus. Po tři léta působil jako sbormistr letního tábora Hudební mládeže ČR. Od roku 2014 je hlavním sbormistrem celorepublikového pěveckého sboru Bohemiachor.
S manželkou Jitkou mají tři dcerky. Všechny tři hrají na housle, jak jinak než Suzukiho metodou.

hudební teorie

KLÁRA, BÁRA A ŠTĚPÁN KOTMELOVI

Sourozenci Kotmelovi se na letošním ročníku Letní hudební Suzuki školy postarají o hudební dílničku pro naše nejmenší. S těmi většími procvičí trochu teorie a hru z listu!